Blog > Komentarze do wpisu

Strefa ograniczonego zasięgu.

1. W dziesięciostopniowej skali Kubota Stegna ma numer 9. Czyli: w klapkach na plażę nie doczłapiesz. Od tak zwanego miasta do morza daleko, więc nie uświadczysz umcyków, imprezowiczów i nocnych Marków. Nie. Ku plaży ciągną tu mozolnie rodziny z dzieciakami. Kostkowaną drogą wznoszącą się bez złośliwości lecz stale, między ładnym mieszanym lasem. Wystarczy jeden deszczowy dzień i otrzymujesz przedsmak tego, jak bezludne jest to miejsce, kiedy skończy się krótki sezon. Wyobrażam sobie jak pięknie wyglądają wtedy wyzłocone drzewa przy drodze do zielonego i gderliwego jesienią morza. Jeśli w większości przypadków zmęczeni życiem znajomi planują szukać samotności w jakichś Bieszczadach, ja doradzam odwrotny kierunek. Sam planuję ją znaleźć w nadbałtyckim kurorcie wymarłym jak jakieś Silent Hill. I to wkrótce po wakacjach. Pustelnia.

2.

Stegna w ubiegłym roku miała jednak coś jeszcze. Rewelacyjnie wyposażoną „tanią książkę”. Kupiłem tam Dehnela i Pielewina. Sorokina i Drużnikowa. 5 książek przywiozłem. A teraz?Zabrali! Pustka. Kosmiczne rozczarowanie, rozczarowanie bezbrzeżne jak u pięciolatka. Z tego wszystkiego już pierwszego dnia urlopu napisałem wiersz. No, nie do końca napisałem ale jak zaczynasz wypoczynek od... A zresztą:

 

Miałem w Stegnie namiot

z kiermaszem przecenionych książek

Zabierają mi namiot

z kiermaszem przecenionych książek

Oddajcie mi namiot

z kiermaszem przecenionych książek!

 

Zabrali

 

Została mi tylko:

 • frytka na patyku

 • zapiekanka XXL, kebab!

 • Mini donuts, wolne

 • domki, pokoje, pokoje

 • pokoje, pokoje

 • apartamenty

 • ryba wędzona

 • okulary słoneczne – przecena!

 • Okazja

 • gokarty „Złota rybka”

 • tatuaże z henny

 • Gehenny

  nadbałtyckiej niepogody

Tram

Bam

Bula!

 

PS A i tak przywiozłem Primo Levi'ego i Grossa.

 

 

3.

„Jednak ja, urzędnik zaplątany w sieci działu obsługi klienta, obowiązków wobec firmy i spółki oraz zasad prawdopodobieństwa, zazdrościłem mu bezgranicznej wyobraźni. Wyobraźni kogoś, kto przełamał barierę i teraz jest władny stworzyć sobie taką przeszłość, jaka najbardziej mu odpowiada, skroić sobie szaty na miarę bohatera i ulecieć niczym Superman poprzez stulecia, ponad południkami i równoleżnikami”

 

Primo Levi „Układ okresowy”

 

4.

Teatrzyk socjologiczny „Brygada kryzys mięskości” ma zaszczyt przedstawić:

 

Animacje dla dzieci.

 

Prowadząca zajęcia:

 • A teraz poproszę o pomoc dwóch tatusiów! Tatusiowie! Jesteście potrzebni!

Chwila ciszy po czym dwie pociechy:

 • Wuuujkuuuu!

A druga:

 • Maaaamoooo!

 

5.

Pobieżny przegląd facebooka i czasopism kończy się konstatacją, że rodak właściwie wszystko robi źle. Źle wypoczywa, bo tłok na plaży, koniecznie parawany, wały usypane. Tylko zasieków brak. Kamieniec Podolski z piachu i płótna rozpiętego na palikach. Jakby się odzywały geny nomadów. Beduinów. I nakazywały stawać na popas rozstawiwszy cały dobytek wszędzie tam, gdzie woda styka się z piaskiem.

Ponadto rodak wypacza idee. Np. ideę targu śniadaniowego. Rodak źle się ubiera, wiadomo: sandały, dresy, bezguście. Raszyn faszyn i kuboty. Rodak źle obchodzi rocznice, bo albo wcale, albo za bardzo. Autorzy tych narzekań są arbitrami i smagają rodaka. Jakby zapominając, że najgorszą jego wadą jest to, że niczego, w tym ich tekstów, nie czyta. Zbrodnia.

 

6.

i kara:

 

Toaleta oczywiście płatna. 2 zł. Po uiszczeniu rodak otrzymuje przy barze... klamkę do drzwi. Elegancja i prostota rozwiązania wydawała się nadzwyczajna do momentu, kiedy jedna pani zapomniała przełożyć klamkę do środka i zwyczajnie się zatrzasnęła. Awantura.

 

 

7.

Zasłyszana maksyma:

Robota nie zając. Racja. Robota to, cholera, chart jest. Gończy pies. Niby urlop, a jednak – jest.

 

wtorek, 04 sierpnia 2015, tunder75

Polecane wpisy

 • Nić a nic

  Widok na południe jest wciąż otawrty. Spojrzenie wędruje Niciarnianą jak korytarzem wyżłobionym w poprzemysłowym krajobrazie z typową dla niego dużą ilością zie

 • Jak poznać, że się jest starym koniem

  Teoretycznie nie ma niczego prostszego od zauważenia, że jest się starym koniem. Wystarczyłoby spojrzeć na zdjęcie w dowodzie osobistym, potem w lustro i znaleź

 • Zbiórka pieniężna = konsultacje społeczne

  Wiadomość o tym, że w Łodzi powstaną skwer i pomnik Lecha Kaczyńskiego próbowałem przyjąć spokojnie. Oczywista emocja często nie pozwala zauważyć ukrytych motyw

"W wierszach Michała Kędzierskiego odnajdziemy i Merrilla, i Brodskiego, i Audena, z jednej strony - dążenie do kunsztownej formy i rozległe kulturowe skojarzenia, z drugiej - precyzję opisu i sięganie do codziennego doświadczenia..."

Jacek Dehnel

Tak, kiedyś się pisało wiersze :)